Kdo je udavač?

25. 12. 2010 11:15:27
Musím se přiznat, že vzhledem k tomu, co se děje v českém mediálním světě, tak mám stále větší problém s tím, kdo je udavač. Zdá se mi, že již nastal jistý sémantický posun.

I když jsem již velmi stár, tak německou okupaci nepamatuji. Víme, že v té době kvetlo nejenom české přímé udavačství, ale i užvaněnost a vychloubačství českého odboje, na což upozorňuje ve svých pamětech nikdo menší než Václav Černý. Byla by to jen akademická debata, kdyby tenhle stav nestál doslova mnoho lidských životů a i časté ochromení odboje. Leckdy rozumný Němec dokonce ochránil označené lidi, protože i na něj to nakonec byla moc silná káva.

Zde nebyli ale Češi nějakou výjimkou. Z ostudy kakbát mají zejména Rakušané, kteří se přivinuli na Hitlerovu hruď s takovým nadšením, že i on se zastyděl a nechal tajně vyložit z techniky ostrou munici, protože vše šlo tak hladce, že vůbec nebyla potřeba. Po válce se Rakušané sami označili za první oběť nacismu, potom co se vyznamenali zejména v koncentrákách a ve všem tom podobně krásném, s čímž obohacovali nacisté Evropu. Východu i Západu se tahle rakouská, necudná lež hodila, a tak tahle skvělá země nepotřebovala ani denacifikaci.

Velmi kolaborantsky se chovali i Francouzi, kteří sabotovali v armádě, když ještě bojovali, o čemž by mohli vyprávět i naši českoslovenští vojáci, kteří se zúčastnili francozské kampaně.

Za vlády komunistů mělo udavačství také velmi roztomilý ráz. Udavači bychom asi byli, kdybychom ohlásili na známe, že se nehodlají vrátit ze svého výletu do Jugoslávie, nebo přímo za Železnou oponu. Došlo by k tomu, že by nevyjeli. Někdo měl potřebu ohlásit, když někde něco slyšel, anebo viděl. Mohlo se to řešit švejkovsky, čemuž rozumný komunista nekladl překážky, ale mohlo se to řešit také tak, že označený nešťastník absolvoval soud, kdy byl pak odvezen do kriminálu, kde měl ve víru práce zpytovat svědomí a změnít třeba názor na hlavu státu, kterou v hospodě hanobil tím, že se o ní svobodně vyjadřoval. Myslím, že i tenkrát bylo pro rozumného soudce dost nepříjemné soudit takový případ.

Kdo je ale udavačem teď? V novinách se v poslední době setkávám s tím, že prý se stále častěji vyskytují "UDAVAČI"upozorňující na neplatiče daní.

V Americe mne kdysi upozorňovali, že neplatit daně je velmi nemravná, odsouzeníhodná věc.

Musím se přiznat, že na mne působí poněkud překvapivě, že kdo ohlásí zjevné daňové nepravosti, úniky, tak ten je českými novináři označován slovem udavač.

Ale je možné, že si vše nesprávně vykládám a slovo udavač už ztratilo svůj pejorativní ráz. Stalo se prostě slovem neutrálním a není nikterak hanlivé.

Pokud mu ale hanlivý nádech zůstal, tak se vlastně čeští novináři snaží ochránit neplatiče daní, protože čestného oznamovatele nazývají udavačem.

Udavačství bylo v Čechách vždy spojeno se závistí, škodolibostí, nenávistí, touhou po cizím majetku, nyní je již tedy spojeno i s oznamováním jakéoliv nepravosti.

Již rozumím těm novinářsksým výslechům toho pána, jenž si nahrál některé ty šibaly. Neviděli v něm mravného člověka, který chce zastavit nekalosti, ale pokleslého udavače, jemuž dávali pěkně za uši. Zajímevé je, že prostý občan to vidí velmi jasně.

Možná že novináři sami taky ze svých osvícených děl neplatí daně. No přiznám se, že platit daně mi žádné zvláštní potěšení taky nedělá.

Když si vzpomenu, jak jsem začal tohle milé vánoční povídání, tak ono se zase až tak moc nezměnilo.

Ale to už zase píšu úplný nesmysl. Rozhodně bychom zde nepsali tyhle články, a to se na blozích setkáme s pěkně kritickými pojednáními.

Ono se ale zase až tak moc neděje, protože slovo, co je dnes slovo...?

Autor: Jaroslav Cempírek | sobota 25.12.2010 11:15 | karma článku: 21.10 | přečteno: 2000x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Média

Martin Faltýn

Letadla, lvíčci a lavina

Zní to jak název nějaké špatné italské komedie 70. let... leč omyl. Co mají tyto tři pojmy společného?

10.2.2019 v 17:24 | Karma článku: 14.10 | Přečteno: 223 | Diskuse

Jan Zíma

V kauze pořezání Petry Kvitové si pan obžalovaný nárokuje věci, na které nemá právo !

Mnohým by se mohlo zdát, že pan Žondra je nevinný, protože zarputile bojuje za svoji svobodu. Otázkou zní, zda si ji zaslouží ? Anebo je to celé jen bezohledné divadlo.

6.2.2019 v 18:56 | Karma článku: 29.31 | Přečteno: 1088 |

Roman Máca

Otevřený dopis České televizi

Situace na naší mediální scéně mě nenechává klidným, a proto jsem se rozhodl napsat otevřený dopis České televizi.

4.2.2019 v 12:35 | Karma článku: 41.36 | Přečteno: 14518 | Diskuse

Tomáš Flaška

Dnes to budou chtít poslanci televizi vytmavit

Ve Sněmovně by dnes mohlo dojít k hlasování o výročních zprávách České televize. Pokud je Sněmovna neschválí, padá televizní rada, tím i ředitel ČT a tím pádem i současný tým.

31.1.2019 v 5:06 | Karma článku: 30.70 | Přečteno: 2092 | Diskuse

Ztlumeno

Titulky a titulkování z pohledu uživatele

Videa na internetu bývají opatřena titulky. Buď připojenými v textovém souboru, nebo vloženými napevno v obraze. Mnoho jich však má formát, jenž se obtížně čte a luštění slov je tak velmi náročné.

28.1.2019 v 8:06 | Karma článku: 9.86 | Přečteno: 271 | Diskuse
Počet článků 220 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2104
Středoškolský učitel, občan České republiky

Najdete na iDNES.cz